A sikerpropaganda folytatódik: népszerű a szakképzés!?

Miután szétverték, most igyekeznek újjáépíteni a szakképzés rendszertét. Érthető: a kevésbé tájékozott ember jobban irányítható…

Kezdjük Schanda Tamás parlamenti és stratégiai államtitkárt kijelentésével, aki azt mondta: „azt szeretnénk, hogy a fiatalok alapos, korszerű és a munkaerőpiacon értékes tudással rendelkezzenek, ezért fejlesztjük és újítjuk meg a szakképzés rendszerét. A jelentkezési adatok alapján az látható, hogy a diákok körében is népszerűbb lett a szakma tanulása.” 

Nos nem csoda, hogy népszerűbb. Nincs más lehetőség, azaz sikerrel tereltük be a gimnáziumok helyett ebbe a sötét lyukba a fiatalokat! A középfokú oktatásban továbbtanulók csaknem kétharmada a megújuló szakképzést választotta, telesen önszántából (sic!). Az ősztől induló technikumokban mintegy 34 ezer fiatal szerezhet szakmát az érettségije mellé.


Schanda Tamás parlamenti és stratégiai államtitkárt

A felvételi eredmények ismeretében látszik, hogy a nyolcadik osztályos tanulók 35,8 %-a gimnáziumba, 42,1 %-a technikumba, 20,3 %-a szakképző iskolába, 1,4 százalékukat pedig szakiskolába nyert felvételt. Idén tehát nagyobb arányban folytatják tanulmányaikat a diákok a szakmát és érettségit egyszerre nyújtó középfokú szakképzési intézményben, mint az előző másfél évtized bármelyik évében. Ez azt mutatja, hogy a fenntartó minisztérium felügyelete alatt megújuló szakképzés, az ötéves technikumi rendszer bevezetése vonzó lehetőséget kínál nekik. A szakképzés megerősítésének célja, hogy az értékes tudással bíró, felkészült fiatalok sikeresek legyenek és megállják helyüket a munkaerőpiacon. Harsogja a sikerpropaganda.

A mostani rendszert az osztrák mintára igyekeznek jobbá, rugalmasabbá és gyakorlatiasabbá tenni, csak amolyan magyaros kivitelben. Júliustól átlagosan 30 százalékkal emelkedik a szakképzésben dolgozó 32 ezer oktató bére is és a következő tanévtől teljesítményük alapján a diákok is többletjuttatást kapnak az új ösztöndíjak formájában, amelyet tanulmányaik előrehaladtával munkabér válthat fel. Hogy hol fogják a szakmai gyakorlati és valós tudást megszerezni, milyen vállalati környezetben arról nem szól egyetlen híradás sem…

Mindazonáltal az ITM jelentős könnyítésről is döntött azon a diákok számára, akik szeptembertől a technikumok érettségire épülő képzéseiben szeretnék folytatni tanulmányaikat. A tárca közelmúltban kiadott határozata lehetővé teszi a technikumok szakmai vizsgára felkészítő két évfolyamos képzésébe való bekapcsolódást azok számára is, akik a járványhelyzet miatt most nem akarnak vagy nem tudnak érettségi vizsgát tenni. A középiskola befejező évfolyamát elvégzők közül tehát bárki beiratkozhat a technikumok kétéves képzéseire, az érettségit elegendő utólag, legkésőbb a szakmai vizsgáig megszerezniük. A könnyítés azokra a szakgimnáziumi tanulókra is vonatkozik, akiknek egy év van hátra a szakmai vizsgáig.

Nos epekedve várjuk azokat a lelkes diákokat, akik szakmailag megfelelő színvonalon kikerülnek ebből a rendszerből és akikre rábízhatjuk a lift-, villany-, gázszerelést…