Nem vagyunk oly barátságosak, mint gondolnánk
Sokszor gondolunk úgy magunkra, magyarokra, hogy mennyire híresek vagyunk a vendégszeretetünkről. Nos, szomorú, de a külföldiek ezt nem érzik ennyire így, egyre kevésbé látnak bennünket oly vendégszeretőnek. A napi gondok, a propaganda erre rá tesz egy lapáttal, mindig azt hallom a külföldi ismerőseimtől, hogy milyen morcosak, mogorvák, mosolytalanok vagyunk.
Olybá tűnik, hogy a tartósan itt dolgozók ezt még rosszabban élik meg, még inkább a kevésbé barátságos országok közé sorolnak bennünket. A HR Portal cikke mindezt emígyen foglalja össze:
Magyarország hátulról a 11. az InterNations 53 országot rangsoroló összesített listáján. A 2024-es Expat Insider felmérés a rangsort a hosszú távon külföldön élő és dolgozó munkavállalók (expatok) élményei alapján állította össze, olyan tényezőket véve figyelembe, mint beilleszkedés kihívásai, az életminőség és a külföldiekhez való helyi hozzáállás. A kutatásban 175 nemzetiséghez tartozó, 12 500 expatot kérdeztek meg.
A teljes lista összesített győztese Panama, a dobogón szerepel még Mexikó és Indonézia, ahol az expatok leginkább jól érzik magukat, több okból: Panamában a megélhetés alacsony költségeit, a jó egészségügyi ellátást, lakhatást, Mexikóban a szabadidős tevékenységeket, Indonéziában pedig a vendégszeretetet és karrierlehetőségeket emelték ki. Az első tízbe mindössze egy európai ország fért bele, méghozzá Spanyolország.
A felmérés talán némiképp meglepő eredménye, hogy a tíz legkevésbé vendégszerető ország közül nyolc Európában található. A tíz között szerepel ugyanis Norvégia, Finnország, Írország, Németország és az Egyesült Királyság, valamint Málta, Olaszország és Törökország, Európán kívülről pedig Kanada és Kuvait kapott helyet a legkevésbé vendégszerető országok között. Magyarország éppen kimaradt az utolsó 10-ből, ugyanis az 53-as listán 43.
Nem vagyunk igazán barátságosak
Az összesített rangsoron kívül olyan külön listák készültek, mint hogy mennyire könnyű vagy nehéz beilleszkedni az adott országban. Ezen Magyarország a 44. Olyan tényezőket összesítve, mint kultúra és vendégszeretet, amelyen az ország a 48. – vagyis alighanem kevésbé vagyunk vendégszeretők, mint azt hinni szeretnénk magunkról – szomszédunk ebben a tekintetben, a 47. Csehország és a 49. Svédország. A helyiek barátságosságában 44. Magyarország, míg barátok találása szempontjából 43. lett. Ausztriában egy kicsit könnyebb (42.), Hollandiában egy kicsit nehezebb (44.) barátokat találni. Legkönnyebb beilleszkedni Costa Ricán, Mexikóban és Fülöp-szigeteken, legnehezebb pedig Kuwaitban (53.), Norvégiában (52.) és Németországban (51.)
Utazni jó Magyarországon, de az egészségüggyel a külföldiek is elégedetlenek
Az életminőség listán az összesítésben 38. helyen szerepel országunk. Szabadidő eltöltése szempontjából a 26., utazás tekintetében a 14., egészségügyi ellátásban az 50., biztonságérzetben a 37., környezet és klíma tekintetében pedig a 41. Vagyis az egészségügyi ellátást tekintve kifejezetten a sereghajtók között szerepel az ország, utánunk Kuvait, az USA és Írország szerepel, míg a közlekedés lehetőségeiben egészen közel van az első 10-hez. Az életminőséget legjobbnak Spanyolországban, Ausztriában és az Egyesült Arab Emírségekben, míg a legrosszabbnak Kuvaitban, Indiában és Írországban gondolják az expatok.
A teljes lista (elöl, ahol a legjobb élni-dolgozni)
Munkavállalás szempontjából az ország az összesítésben a 42. előtte és mögötte Bahrein (41.) és Portugália (43.) szerepel. A listán az első Dánia, az utolsó helyet pedig Törökország szerezte meg. A rangsor összetevőit a következő tényezők alkotják: a karrierlehetőségek, ahol szintén 42., a munka-szabadidő, amelyen 24., a bérezés és a munkabiztonság, amelyen mindössze 47. és a munkakultúra, elégedettség, amelyen 37. Magyarország.
Az anyagi szempontokat a következő faktorok mentén értékelték: általános megélhetési költségek; elégedettség a pénzügyi helyzettel; és hogy a válaszadó háztartásának rendelkezésre álló jövedelme elegendő-e a kényelmes élethez. Ebből a szempontból Magyarország majdnem pont a lista közepén, 27-ként szerepel.
A legnehezebb nyelv
Az expatok számára legalapvetőbb szükségletek, amit olyan összetevők határoznak meg, mint a bürokrácia, a lakhatás, a digitális felszereltség és a nyelv megtanulásának nehézsége, összesítésben Magyarország a 41. A lista elején közel-keleti országok szerepelnek, míg a végén Németország, Olaszország és Törökország. Digitalizáció és bürokrácia szempontjából egyaránt a 30. hely környékén teljesít Magyarország, lakhatás tekintetében a lista első felében, 20-dikként foglal helyet, míg a nyelvet a legnehezebbnek gondolják a nálunk dolgozó külföldiek, ugyanis ezen a listán Magyarország az abszolút utolsó, vagyis 53. Közvetlenül Csehország (52.) és Japán (51.) után.
Az expatok számára legjobb és legrosszabb városok listáján Budapest 53-ból a 38. Az első három Valencia, Malaga és Alicante, a legrosszabbak, pedig Vancouver, Hamburg és Toronto.
HR Portal írása